اسکرین شات یا همان تصویر برداشته شده از صفحه ی گوشی #تلفن_همراه ، یکی از ادله ی…


اسکرین شات یا همان تصویر برداشته شده از صفحه ی گوشی #تلفن_همراه ، یکی از ادله ی اثباتی پر چالش است که پرسش های بسیاری در خصوص آن مطرح میشود.
فرض کنید که شخصی در پیام رسان #تلگرام ، پیام های تهدیدآمیز یا توهین آمیز ارسال نموده است.
آیا شما میتوانید در شکوائیه خود به اسکرین شات این پیام ها استناد کنید؟
اگر طرف مقابل شما حساب کاربری خود را پاک کرده باشد یا اینکه پیام ها را هم برای خود و هم برای شما پاک کرده باشد ، چطور؟ بر خلاف تصور عموم که متن گفتگو در #واتساپ ، #تلگرام و #شبکه های اجتماعی دیگر، #ایمیل ، صدای ضبط شده و #فیلم را جزو دلایل قابل استناد به شمار نمی آورند ، قانون، ” ادله الکترونیک” را به رسمیت شناخته است.
بنابراین اگر کسی شما را در واتساپ یا تلگرام یا ایمیل و غیره ، #تهدید کرده است، باید بدانید تمام این محتواها با شرایطی در #دادگاه به عنوان دلیل از شما و بر علیه شخص تهدید کننده پذیرفته خواهند شد.
دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد ، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تایید ، مدارک و مبنای صدور #حکم قرار خواهد گرفت.
ماده ی ۶۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری، صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی را به شرط رعایت ساز و کارهای امنیتی ،همانند سند و نوشته ی مکتوب قابل استناد دانسته ، و در تبصره ۱ مقرر کرده است که هیچ گاه نمی توان صرفا به لحاظ شکل یا نحوه ی تبادل اطلاعات الکترونیکی، از اعتبار بخشیدن به محتوا و آثار قانونی آن خودداری نمود .
بنابراین، درصورتی که مرجع قابل اعتمادی مانند #پلیس_فتا ، اصالت اسکرین شات ارائه شده از سوی اصحاب دعوا را تاکید کند یا به طریق دیگری ،اصالت و ساختگی نبودن اسکرین شات مورد استناد برای #قاضی احراز شود، میتوانند بر مبنای آن قضاوت کند
اما اگر درباره ی اصالت اسکرین شات تردید جدی وجود داشته باشد احتمال برود که از طریق نرم افزارهایی مانند #فتوشاپ ساخته شده است، دیگر قابلیت استناد نخواهد داشت.
یک نکته بسیار مهم اینکه به دست آوردن دلیل باید به روش های قانونی صورت پذیرد وگرنه ممکن است دادگاه آن دلایل را از شما نپذیرد.
بنابراین اطلاعاتی که شما با #هک کردن ایمیل یا #اکانت طرف مقابل یا کارگذاشتن غیرقانونی، دستگاه ضبط صدا یا تصویر در محل اقامت ، دفتر کار یا خودروی وی با دست بیاورید ، در دادگاه مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت و ممکن است این گونه اقدامات بر علیه خودتان استفاده شود.
#حقوق
#وکیل
#قانون
#حقوقی
#مشاوره_رایگان
#اینستاگرام
#اسکرین_ شات
#شبکه های_اجتماعیSource

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *