زندگی و عقاید آقای تریسترام شندی (به انگلیسی: The Life and Opinions of Tristram …


زندگی و عقاید آقای تریسترام شندی (به انگلیسی: The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman) که به اختصار تریسترام شندی نیز خوانده می‌شود، رمانی است نوشتهٔ لارنس استرن که در ۹ جلد منتشر شده‌است. دو جلد اول رمان در سال ۱۷۵۹ منتشر شد و جلدهای بعدی طی ۷ سال آینده به چاپ رسیدند. این کتاب داستان زندگی و عقاید نجیب‌زاده‌ای به نام تریسترام شندی است. نویسنده در این رمان شیوه‌ای را به کار می‌گیرد که ادامهٔ سنت فرانسوا رابله در داستان‌گویی است. داستان تریسترام شندی پر است از اظهارنظرها و عقاید راوی که به شکلی نامنظم و پراکنده به خواننده ارائه می‌شوند و نویسنده با کلک‌بازی‌های فراوان اصل داستان را مرتب به تأخیر می‌اندازد. این شیوه در آثار جویس، بی. اس. جانسن و دیوید فاستر والاس نیز ادامه می‌یابد.
زندگی و عقاید آقای تریسترام شندی را ابراهیم یونسی به فارسی ترجمه کرده و انتشارات نسل قلم در سال ۱۳۷۸ آن را در دو جلد منتشر کرده‌است.
«تریسترام شندی» از داستان‌های زیبا و شاخص طنز در ادبیات جهان محسوب می‌شود. لارنس استرن، روحانی و نویسنده انگلیسی در سال 1713 میلادی در ایرلند متولد شد و در چهل سالگی این رمان را نوشت و درباره‌اش گفته: اگر این کتاب را علیه چیزی نوشته باشم، علیه افسردگی نوشته‌ام…عنوان کامل رمان استرن «زندگی و عقاید تریسترام شندی» به ظاهر حکایت از آن دارد که او نیز همچون نویسندگان هم عصر خود قالبی آشنا را برای روایت داستانی زندگینامه‌ای اختیار کرده؛ اما تجربه خواندن این رمان نشان می‌دهد استرن در واقع آن قالب مالوف را شکسته وطرحی نو در انداخته است. روایتگری رمان را شخصیت اصلی (تریسترام شندی) برعهده دارد، اما او بیش از اینکه خود را معرفی کند و داستان زندگی خویش را بازگوید، شخصیت‌های دیگر را به ما می‌شناساند و رویدادهای مربوط به زندگی آن‌ها را روایت می‌کند… .
#cute #photooftheday #instamood #iphonesia #picoftheday #igers #beautiful #instadaily #instagramhub #follow #iphoneonly #book #movie #music #igdaily #bestoftheday #likeitup #orosi #عکس #ویدیو #جالب #جالب #کلیپ #فیلم #موزیک #لباس #مجله_ارسی #تریسترام_شندیSource

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *