. . #24frames . . زادروز . با مرگ کیارستمی تجربه ی بشری در یافتن نگاه های متفاوت…


.
.
#24frames .
.
زادروز .
با مرگ کیارستمی تجربه ی بشری در یافتن نگاه های متفاوت صدمه دید .با هر میزان فاصله گرفتن از او می توان بر این مدعا نشانه های فراوان افزود . .
.
#عباس_کیارستمی (1 تیر 1319  تهران – 14 تیر 1395 پاریس) کارگردان،
#فیلمنامه‌ نویس، تدوین‌گر، #عکاس،
#تهیه‌_کننده، #گرافیست و #کارگردان هنری #بین‌المللی، همچنین #شاعر و #نقاش #ایرانی بود .
.
.
عباس_کیارستمی: « “دوربین” مثلِ قلمه.این قلم میتونه دست کسی باشه که باهاش خریدهای روزانه ش رو بنویسه و یا میتونه دست “#بودلر” باشه که باهاش شعر بگه.. »
.
.
شاید این درک ناشدگیِ او و فیلمهایش همین جنبه ی شعر گونگی و روایتِ روتینِ زندگی باشد بی افکت و دروغ پردازی .
عباس کیارستمی زمانی چرخش خود به سوی مینیمالیسم را این گونه توصیف کرد: «عناصری که قابل حذف شدن هستند، حذف شده‌اند.» در حالی که این کارگردان ایرانی به‌خاطر پیچیدگی کارهای خود شناخته شده است، بیش‌تر دوران حرفه‌ای خود را صرف دستیابی به خلوص بیان کرده است که ابتدا در عکاسی و شعر به آن دست یافت. او در مصاحبه‌ای گفت «می‌خواهم #فیلم‌های من به عکاسی من نزدیک‌تر شوند و از داستان‌سرایی، فاصله‌ی بیش‌تری بگیرند.» و تلاش‌های او در یک دهه‌ پس از آن، بیانگر همین موضوع بود.
آخرین اثر کیارستمی، فیلم #۲۴_فریم (محصول سال 2017)، شاید قوی‌ترین و بی‌محاباترین کاوش این تنش باشد. تصویر این فیلم بیانگر درگیری بین کنترل و گستردگی است این فیلم از بیست و چهار بخش تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها شامل تصویری ثابت هستند (به عنوان مثال یک عکس در یکی، و یک نقاشی در یکی دیگر) که از طریق ابزار #دیجیتال به آن‌ها زندگی بخشیده شده است. کیارستمی از این صحبت کرده بود که می‌خواهد لحظات قبل و بعد از گرفتن یک عکس را بگیرد. کیارستمی تا زمان مرگ خود در سال ۲۰۱۶، حدود سی تا از آن‌ها را دستچین کرده بود و پسرش، #احمد_کیارستمی، این پروژه را به پایان رساند .
اولین فریم با نقاشی شکارچیان در برف، اثر استاد نقاشی هلندی قرن شانزدهم، #پیتر_بروگل، شروع می‌شود که منظره‌ای زمستانی از گروهی از مردان و سگ‌ها است که به روستایی در آن سوی دریاچه‌ای یخ‌زده نگاه می‌کنند. تزئینات دیجیتال کیارستمی کم‌کم خود را نشان می‌دهند. از یک دودکش، دود به هوا بلند می‌شود. پرنده‌ای در بین درختان به پرواز در می‌آید. سگی شروع به بوییدن دور و بر خود می‌کند. گله‌ای از گاوها در دوردست سلانه سلانه راه می‌روند. اما در میان تمام این حرکات، پیکرهای نقاشی اصلی بدون حرکت باقی می‌مانند. .
.
.

ادامه در کامنت ⤵️⤵️
.

#arezoofor
1399/4/1Source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *