نینو روتا Nino Rota زاده ۳ دسامبر ۱۹۱۱ – درگذشته ۱۰ آپریل ۱۹۷۹ آهنگساز، پیا…


🎥 🎹 🎥
نینو روتا Nino Rota
زاده ۳ دسامبر ۱۹۱۱ – درگذشته ۱۰ آپریل ۱۹۷۹
آهنگساز، پیانیست و رهبر ارکستر ایتالیایی بود که برای آثارش در موسیقی فیلم به ویژه موسیقی فیلم‌های فدریکو فلینی و لوکینو ویسکونتی شناخته می‌شود. او همچنین موسیقی دو فیلم فرانکو زفیرلی برپایه‌ی آثار شکسپیر یعنی “رومئو و ژولیت” و “رام کردن زن سرکش” و موسیقی دو قسمت اول سه‌گانه‌ی مشهور فرانسیس فورد کاپولا یعنی “پدرخوانده” را ساخته‌است که برای موسیقی قسمت دوم پدرخوانده جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم را از آن خود کرد.

موسیقی دو قسمت اول پدرخوانده که نینو‌ روتا آن را ساخته‌ از برترین موسیقی‌‌های تاریخ سینماست. در این نوشته به یکی از مشهورترین و زیباترین آثار روتا و موسیقی فیلم پدرخوانده یعنی تم عاشقانه این عنوان یا قطعه‌ی Love Theme from The Godfather گوش می‌کنیم. این شاهکار موسیقی فیلم نیازی به توصیف و یا معرفی ندارد
بر پایه این موسیقی نینو روتا قطعات موسیقی و ترانه‌های زیادی منتشر شده که مشهورترین و محبوب‌ترین آن‌ها یک ترانه‌ی بسیار مشهور به نام Speak Softly Love است که در سال ۱۹۷۲ با صدای اندی ویلیامز منتشر شد که ترانه‌ی آن را لری کوسیک و نینو روتا نوشته‌اند. این نسخه از آهنگ موفق شد تا به رتبه‌ی ۳۴ چارت ۱۰۰ ترانه‌ی داغ مجله بیلبورد و رتبه‌ی ۷ چارت ایزی لسنینگ برسد. جالب است بدانید این آهنگ که در فیلم پدرخوانده بسیار مشهور شد و از قطعات اصلی موسیقی مشهور این فیلم بود، در حقیقت یک بازنویسی از یک قطعه موسیقی فیلم فورتونلا محصول ۱۹۵۸ بود که موسیقی آن را نینو روتا ساخته بود. پدرخوانده در بخش بهترین موسیقی نامزد جایزه اسکار شد اما وقتی آکادمی در لحظات آخر متوجه که شد که ملودی این موسیقی قبلاً به صورت یک نسخه‌ی کمدی‌تر در فیلم فورتونلا به کار رفته پدرخوانده را از نامزدهای این بخش کنار گذاشت، هر چند که سال بعد نینو روتا اسکار بهترین موسیقی فیلم را برای قسمت دوم پدرخوانده برنده شد.
#پدرخوانده #نینو_روتا #سینما #موسیقی_فیلم #لوونه_متین #کتاب_فیلم_عشق #فیلم #اندی_ویلیامز #سینمای_حرفه_ایSource

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *